Optymalizacja prędkości strony – nasze wskazówki!
Szybkość strony to czas, jaki upływa od momentu zażądania strony przez przeglądarkę do momentu, gdy przeglądarka zakończy przetwarzanie i renderowanie zawartości. Wiele czynników wpływa na szybkość danej strony, w tym ilość i rodzaj treści, odległość, na jaką dane się przemieszczają, rodzaj połączenia, urządzenie, system operacyjny i przeglądarka. Jak prawidłowo zadbać o wydajność witryny zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych? Sprawdź już teraz!
Dlaczego prędkość strony jest tak istotna?
Czynników wpływających na wydajność serwisu jest wiele. Niemalże tyle samo argumentów stoi za tym, że należy zadbać o właściwą prędkość. Jednym z głównych powodów są użytkownicy. Potencjalni klienci mogą być bardzo sfrustrowani, jeśli Twoja strona nie działa płynnie. Ponadto w świecie Internetu, w którym każdy ze sobą konkuruje, aby być na pierwszej stronie, użytkownicy są już przyzwyczajeni do witryn, które mają wszystko pod kontrolą w tym również kompleksową wydajność. Chodzi o to, że jeśli Twój serwis nie działa zgodnie z wyznaczonym planem poprawnościowym parametrów Page Speed, to odbiorcy mogą pomyśleć, iż nie jesteś wystarczająco wiarygodny. Kolejną rzeczą, o której zdecydowanie należy pomyśleć, jest posiadanie mobilnej wersji swojej strony – również zoptymalizowanej pod kątem prędkości! Telefony są osobistymi mini-komputerami, a pokolenie Z jest na nie dość mocno zorientowane, więc jak najbardziej należy czuwać nad poprawnością wyników wydajności na urządzeniach mobilnych
Jak poprawić prędkość strony internetowej?
Nie jest tajemnicą, że większe pliki graficzne dłużej się ładują. To prawda na każdym urządzeniu elektronicznym, nawet poza siecią. Wysokiej jakości obrazy, które mają duży rozmiar, znacznie pogarszają prędkość strony, a zatem są frustrujące dla odwiedzających, którzy czekają na załadowanie strony. W tej sytuacji warto zmniejszyć rozmiar plików graficznych, jak i przekształcić ich format na bardziej przyjazny. Można to zrobić, konwertując format z PNG czy JPG ma WebP lub AVIF.
Oprócz tego, ciekawą opcją może okazać się optymalizacja prędkości dostarczania CSS:
• ograniczyć nieużywanego CSS
• używać lekkiego i zwartego kodu
• nie używać specyficznych dla przeglądarki hacków CSS
• zmniejszyć liczbę przekierowań
• kompresować pliki
Aby zrealizować powyższe punkty, warto zainstalować wtyczkę WP Rocket (w przypadku korzystania z CMS WordPress). Jeśli chodzi o ogólne stosowanie wtyczek, to jednak należy uważać. Pluginy mogą mieć mnóstwo wspaniałych funkcji, takich jak gravatar, narzędzia czcionek czy chociażby opóźnianie ładowania plików. Te wtyczki są zwykle dołączane do motywów dla ludzi, którzy nie chcą się męczyć z kodowaniem. Ale nie przyczyniają się one tak bardzo, jak obciążają twoją szybkość strony. Powinno się poważnie zastanowić nad ręcznym pisaniem skryptów, które lepiej wpływają na wydajność i funkcjonalność. To tylko nieliczne rozwiązania na powolne działanie witryny. Przed wprowadzeniem zmian na stronie, warto przeanalizować dotychczasowe aktywności, a następnie wykluczyć zbędne elementy i funkcje, powodujące spowolnienie wydajności witryny www.